Vuoden 2021 MM-kisat pelataan Riiassa, Latviassa. Kisat piti alunperin järjestää jaettuna turnauksena Latvian ja Valko-Venäjän kesken, mutta jälkimmäisen turvallisuustilanteen takia kansainvälinen jääkiekkoliitto päätti antaa kisat pelkästään Latvian järjestettäväksi.
Leijonat pelaa pelinsä B-lohkossa. Kummankin lohkon neljä parasta etenevät puolivälieriin. Puolustava maailmanmestari on edelleen Suomi, sillä kevään 2020 kisat päätettiin perua kokonaan koronapandemian takia.
Katso Suomen joukkueen kokoonpano täältä »
Lohkojen viimeiset eivät putoa alempaan sarjaan, eikä alemmista sarjoista voi nousta A-tasolle ensi kisoihin, koska tänä keväänä ei alempien tasojen kisoja järjestetä pandemian takia.
Kisat alkavat perjantaina 21. toukokuuta ja loppuottelu pelataan sunnuntaina 6. kesäkuuta.
Lohkot
Ottelut
Alkulohko |
||||
---|---|---|---|---|
Perjantai 21.5. | ||||
Venäjä | 16.15 | Tšekki | ||
Saksa | 16.15 | Italia | ||
Valko-Venäjä | 20.15 | Slovakia | ||
Kanada | 20.15 | Latvia | ||
Lauantai 22.5. | ||||
Tanska | 12.15 | Ruotsi | ||
Norja | 12.15 | Saksa | ||
Iso-Britannia | 16.15 | Venäjä | ||
Suomi | 16.15 | USA | ||
Tšekki | 20.15 | Sveitsi | ||
Latvia | 20.15 | Kazakstan | ||
Sunnuntai 23.5. | ||||
Iso-Britannia | 12.15 | Slovakia | ||
Norja | 12.15 | Italia | ||
Ruotsi | 16.15 | Valko-Venäjä | ||
Kazakstan | 16.15 | Suomi | ||
Tanska | 20.15 | Sveitsi | ||
Kanada | 20.15 | USA | ||
Maanantai 24.5. | ||||
Slovakia | 16.15 | Venäjä | ||
Latvia | 16.15 | Italia | ||
Tšekki | 20.15 | Valko-Venäjä | ||
Saksa | 20.15 | Kanada | ||
Tiistai 25.5. | ||||
Iso-Britannia | 16.15 | Tanska | ||
USA | 16.15 | Kazakstan | ||
Sveitsi | 20.15 | Ruotsi | ||
Suomi | 20.15 | Norja | ||
Keskiviikko 26.5. | ||||
Venäjä | 16.15 | Tanska | ||
Kazakstan | 16.15 | Saksa | ||
Valko-Venäjä | 20.15 | Iso-Britannia | ||
Kanada | 20.15 | Norja | ||
Torstai 27.5. | ||||
Sveitsi | 16.15 | Slovakia | ||
USA | 16.15 | Latvia | ||
Suomi | 20.15 | Italia | ||
Ruotsi | 20.15 | Tšekki | ||
Perjantai 28.5. | ||||
Ruotsi | 16.15 | Iso-Britannia | ||
Kazakstan | 16.15 | Kanada | ||
Tanska | 20.15 | Valko-Venäjä | ||
Latvia | 20.15 | Norja | ||
Lauantai 29.5. | ||||
Tšekki | 12.15 | Iso-Britannia | ||
Italia | 12.15 | Kazakstan | ||
Sveitsi | 16.15 | Venäjä | ||
Norja | 16.15 | USA | ||
Slovakia | 20.15 | Tanska | ||
Saksa | 20.15 | Suomi | ||
Sunnuntai 30.5. | ||||
Valko-Venäjä | 16.15 | Sveitsi | ||
Italia | 16.15 | Kanada | ||
Ruotsi | 20.15 | Ruotsi | ||
Suomi | 20.15 | Latvia | ||
Maanantai 31.5. | ||||
Tšekki | 16.15 | Tanska | ||
USA | 16.15 | Saksa | ||
Venäjä | 20.15 | Ruotsi | ||
Norja | 20.15 | Kazakstan | ||
Tiistai 1.6. | ||||
Sveitsi | 12.15 | Iso-Britannia | ||
Kanada | 12.15 | Suomi | ||
Slovakia | 16.15 | Tšekki | ||
Italia | 16.15 | USA | ||
Venäjä | 20.15 | Valko-Venäjä | ||
Saksa | 20.15 | Latvia | ||
Puolivälierät |
||||
Torstai 3.6. | ||||
TBD | 16.15 | TBD | ||
TBD | 16.15 | TBD | ||
TBD | 20.15 | TBD | ||
TBD | 20.15 | TBD | ||
Välierät |
||||
Lauantai 5.6. | ||||
TBD | 14.15 | TBD | ||
TBD | 18.15 | TBD | ||
Pronssiottelu |
||||
Sunnuntai 6.6. | ||||
TBD | 15.15 | TBD | ||
Loppuottelu |
||||
Sunnuntai 6.6. | ||||
TBD | 20.15 | TBD |