Niklas Hagman

Vasen laitahyökkääjävlh

Syntynyt:
5.12.1979 @ Helsinki, FIN
Varaus:
1999 Florida Panthers 3.kierros #70
  • Maa
    FIN
  • Ikä
    v.
    39
  • Pituus
    cm
    183
  • Paino
    kg
    90
  • Käsi
    L

Vahvuudet

Terrierimäinen pelaaja, joka luistelee paljon ja osallistuu peliin kiekottomana aktiivisesti. Pystyy pelaamaan kaikkia hyökkäyksen paikkoja ja pelaa molempiin suuntiin.

Heikkoudet

Ei ole puhdas pisteiden tekijä, muttei myöskään kolmos- neloskentän hyökkääjä. Joutuu pelaamaan tämän vuoksi paljon rikkovaa roolia, vaikka ei pienen kokonsa vuoksi ole ehkä omimmillaan tähän tehtävään.

Rooli

Ässien ja Liigan kärkihyökkääjiä.

Päivitetty 26.8.2013

KausiOMSPP/O+/-R
1997-98HIFK81010.1300
SM-liiga
1998-99HIFK171120.12014
1998-99Blues141120.14-12
SM-liiga
1998-99Blues41010.2500
SM-liiga pudotuspelit
1999-00Kärpät411718350.853212
I-divisioona
1999-00Kärpät74260.86-20
I-divisioona pudotuspelit
2000-01Kärpät562818460.82232
SM-liiga
2000-01Kärpät83140.5-50
SM-liiga pudotuspelit
2001-02Florida Panthers781018280.36-68
NHL
2002-03Florida Panthers80815230.29-820
NHL
2003-04Florida Panthers751013230.31-522
NHL
2004-05HC Davos441722390.8920
NLA
2004-05HC Davos15107171.136
NLA pudotuspelit
2005-06Florida Panthers302460.2-82
2005-06Dallas Stars5469150.28-216
NHL
2005-06Dallas Stars52130.6-14
NHL pudotuspelit
2006-07Dallas Stars821712290.35334
NHL
2006-07Dallas Stars70110.14-110
NHL pudotuspelit
2007-08Dallas Stars822714410.5451
NHL
2007-08Dallas Stars182130.17314
NHL pudotuspelit
2008-09Toronto Maple Leafs652220420.65-54
NHL
2009-10Toronto Maple Leafs552013330.6-323
2009-10Calgary Flames2756110.41-12
NHL
2010-11Calgary Flames711116270.38-224
NHL
2011-12Calgary Flames81340.532
2011-12Anaheim Ducks63811190.3-1012
NHL
2012-13Lokomotiv Jaroslavl49128200.41-1027
KHL
2012-13Lokomotiv Jaroslavl60000-110
KHL pudotuspelit
2013-14Ässät442117380.86-336
SM-liiga
2013-14HC Fribourg-Gottéron41451.2502
NLA
2013-14HC Fribourg-Gottéron103360.6-516
NLA pudotuspelit
2014-15Jokerit46199280.61632
KHL
2014-15Jokerit102020.2-16
KHL pudotuspelit
2015-16Jokerit4459140.32-320
KHL
2015-16Jokerit52020.412
KHL pudotuspelit
YHTEENSÄ
NHL7701471543010.39-40220
KHL1393626620.45-779
SM-liiga1395237890.64-284
NLA481826440.92022
I-divisioona411718350.853212
NHL pudotuspelit304370.23128
NLA pudotuspelit251310230.92-522
KHL pudotuspelit214040.19-118
SM-liiga pudotuspelit124150.42-50
I-divisioona pudotuspelit74260.86-20