Ladislav Nagy

SLV | #27 | Vasen laitahyökkääjävlh

Syntynyt:
1.6.1979 @ Presov, SVK
Varaus:
1997 St. Louis Blues 7. kierros #177
Sopimus:
2014
  • Maa
    SVK
  • Ikä
    v.
    41
  • Pituus
    cm
    180
  • Paino
    kg
    83
  • Käsi
    L

Ura:

Nagy pelasi nuoruutensa vuodet kotimaassaan Slovakiassa. Varaus tehtiin vuonna 1997 seitsemännellä kierroksella. Varauksen jälkeen Nagy vietti vielä vuoden kotimaassaan pelaten. Seurana viimeisenä Slovakian vuotena oli Kosice, jossa Nagy teki 34 pistettä 29 ottelussa.

Syksyllä 1998 Nagy siirtyi Pohjois-Amerikkaan. Hyvin menneen QMJHL-kauden jälkeen Nagy pääsi kokeilemaan tasonsa riittävyyttä AHL:n pudotuspeleissä. Kolmessa pelissä Worchester Ice Catsin riveissä toivat Nagylle tehot 2+2.

Kaudella 1999-2000 Nagy pelasi pääsääntöisesti Worchesterissa. NHL:ssä otteluita kertyi 11 kappaletta. Worchesterissa Nagy oli joukkueen parhaimmistoa. Sijoitus joukkueen sisäisessä pistepörssissä oli neljäs.

Kaudella 2000-01 Nagy ehti pelata 20 ottelua Worchesterissa piste per peli tehoilla. NHL:ssä Nagy esiintyi 40 ottelussa St. Louisin paidassa, ennen kuin vaihtokauppa vei slovakin Phoenixiin kaupassa, jossa toiseen suuntaan matkasi Keith Tkachuk. Nagyn ohella Arizonaan matkasivat Michal Handzus ja Jeff Taffe, sekä ensimmäisen kierroksen varaus vuoden 2001 draftiin. Phoenix varasi vuorolla Ben Eagerin.

Phoenixissa Nagy on kehittynyt huomattavasti. Ensimmäisellä täydellä Coyotes-kaudellaan Nagy nakutti jo 42 tehopistettä. Toisella kaudellaan Nagy ylsi 57 tehopisteeseen 80 ottelussa. Kolmas kausi on pistekeskiarvoltaan paras, vaikka tehot jäivätkin toisen kauden tehoista. Kaudella 2003-04 Nagy nimittäin tehtaili 52 pistettä, mutta pelasi vain 55 ottelua. Ilman loukkaantumisia Nagy olisi siis todennäköisesti yltänyt ainakin 70 tehopisteen rajaan.

Työsulun ajan Nagy pelasi kotimaassaan Kosicen joukkueessa. Tehot 18 pelissä olivat 9+7=16.

Vahvuudet:

Kiekonkäsittelytaito, kyky tehdä maaleja.

Heikkoudet:

Loukkaantumisherkkyys, kovuuden puute.

Rooli

Kahden ensimmäisen ketjun laituri.

KausiOMSPP/O+/-R
1998-99Halifax Mooseheads637155126255148
QMJHL
1998-99Halifax Mooseheads53361.2-218
QMJHL pudotuspelit
1998-99Worcester Ice Cats32241.3320
AHL pudotuspelit
1999-00Worcester Ice Cats362328511.42367
AHL
1999-00Worcester Ice Cats21010.500
AHL pudotuspelit
1999-00St. Louis Blues112460.5522
NHL
1999-00St. Louis Blues61120.33-10
NHL pudotuspelit
2000-01Worcester Ice Cats206142011136
AHL
2000-01St. Louis Blues4088160.4-220
2000-01Phoenix Coyotes60110.1702
NHL
2001-02Phoenix Coyotes742319420.57650
NHL
2001-02Phoenix Coyotes50000-221
NHL pudotuspelit
2002-03Phoenix Coyotes802235570.711792
NHL
2002-03HC Kosice121330
Extraliga (SVK)
2003-04Phoenix Coyotes552428520.951146
NHL
2004-05HC Kosice1897160.891340
Extraliga (SVK)
2004-05Mora IK194480.42-1222
SHL
2005-06Phoenix Coyotes511541561.1874
NHL
2006-07Phoenix Coyotes55833410.75-248
2006-07Dallas Stars25410140.56-36
NHL
2006-07Dallas Stars71120.2912
NHL pudotuspelit
2007-08Los Angeles Kings38917260.68-218
NHL
2008-09Severstal Tšerepovets45514190.42-17103
KHL
2009-10Severstal Tšerepovets44914230.52-436
KHL
2010-11HC Presov20110.5-116
1. Liga (SVK)
2010-11HK SKP Poprad241217291.2123107
Extraliga (SVK)
2010-11MODO251212240.96646
SHL
2010-11MODO103470.7116
SHL karsinta
2011-12Lev Poprad30712190.63-259
2011-12Dinamo Minsk121560.5-18
KHL
2011-12Dinamo Minsk40000-32
KHL pudotuspelit
2012-13MODO49715220.45732
SHL
2012-13MODO51120.402
SHL pudotuspelit
2013-14HC Kosice22914231.051034
Extraliga (SVK)
2013-14Jokerit341220320.94-416
Liiga
2013-14Jokerit20000-129
Liiga pudotuspelit
YHTEENSÄ
NHL4351151963110.7135358
KHL1312245670.51-24206
SHL932331540.581100
Extraliga (SVK)653239711.0946181
QMJHL637155126255148
AHL562942711.2714103
Liiga341220320.94-416
NHL pudotuspelit182240.22-223
SHL karsinta103470.7116
SHL pudotuspelit51120.402
AHL pudotuspelit5325120
QMJHL pudotuspelit53361.2-218
KHL pudotuspelit40000-32
Liiga pudotuspelit20000-129
1. Liga (SVK)20110.5-116