Jussi Pesonen

Laitahyökkääjälh

Syntynyt:
23.5.1979 @ Muurame
Sopimus:
2017
  • Maa
    FIN
  • Ikä
    v.
    39
  • Pituus
    cm
    187
  • Paino
    kg
    87
  • Käsi
    L

Vahvuudet:

Isokokoinen pelaaja, joka luistelee hyvin. Pystyy suojaamaan kiekkoa hyvin. Kova laukomaan ja taklaamaan.

Heikkoudet:

Pitää joskus kiekkoa liikaakin. Ei ole pienessä tilassa erityisen taitava. Ottaa välillä turhia jäähyjä.

Rooli:

Ykkös- kakkosketjun laituri, jolta odotetaan maaleja. 

Päivitetty 14.9.2012

KausiOMSPP/O+/-R
1995-96JYP2000000
A SM-liiga
1996-97JYP161010.066
A SM-liiga
1997-98JYP171230.18-46
SM-liiga
1997-98JYP25910190.7638
A SM-liiga
1998-99JYP271450.19410
SM-liiga
1998-99JYP30000-22
SM-liiga pudotuspelit
1998-99JYP23107170.74-634
A SM-liiga
1999-00JYP5146100.2-1583
SM-liiga
1999-00JYP54371.4-32
A SM-liiga
2000-01JYP491114250.51-634
SM-liiga
2001-02Jokerit53116170.32224
SM-liiga
2001-02Jokerit122240.3312
SM-liiga pudotuspelit
2002-03Jokerit521010200.381018
SM-liiga
2002-03Jokerit101010.1027
SM-liiga pudotuspelit
2003-04Jokerit4765110.23-841
SM-liiga
2003-04Jokerit81120.2526
SM-liiga pudotuspelit
2004-05Ilves501014240.48-10126
SM-liiga
2004-05Ilves50110.2025
SM-liiga pudotuspelit
2005-06Ilves541925440.811078
SM-liiga
2005-06Ilves40000-24
SM-liiga pudotuspelit
2006-07Ilves46922310.679106
SM-liiga
2006-07Ilves70220.29143
SM-liiga pudotuspelit
2007-08HIFK311016260.84-145
SM-liiga
2007-08HIFK72020.29-28
SM-liiga pudotuspelit
2008-09HIFK521221330.63551
SM-liiga
2008-09HIFK20110.504
SM-liiga pudotuspelit
2009-10Ilves401821390.98069
SM-liiga
2009-10Leksands IF133690.69-22
Allsvenskan
2009-10Leksands IF104150.558
Elitserien karsinta
2010-11Leksands IF202790.45-414
Allsvenskan
2010-11KalPa32134170.53-108
SM-liiga
2010-11KalPa71450.71135
SM-liiga pudotuspelit
2011-12Lukko40912210.53-536
SM-liiga
2012-13Lukko1365110.8544
SM-liiga
2013-14LeKi51120.4-12
Mestis
2013-14Ilves303250.17-414
2013-14KalPa20110.5-12
SM-liiga
2014-15LeKi121340.33-437
Mestis
YHTEENSÄ
SM-liiga6861531903430.5-20755
A SM-liiga712420440.62-980
SM-liiga pudotuspelit65711180.28-1156
Allsvenskan33513180.55-616
Mestis172460.35-539
Elitserien karsinta104150.558