Muita artikkeleita

Toporowskista iso palanen juhlakauden SaiPaan

SaiPan tuorein hankinta Shayne Toporowski halusi Lukosta lähtiessään pitkän sopimuksen ja vielä 32-vuotiaanakin mahdollisuuden kehittyä. Tämän kaiken tarjosi SaiPa, jolle Toporowski on tärkeä palanen juhlavuoden joukkueessa.

Neljän viime kauden ajan Rauman Lukon tärkeimpiin hyökkääjiin kuuluneella Shayne Toporowskilla oli edessään uuden seuran etsintä, kun selvisi, ettei Lukko tulisi tarjoamaan kultakypärälleen jatkosopimusta. Raumalaisten kaksi viimeisintä kautta sujuivat kovista odotuksista huolimatta selvästi alakanttiin, joten uusien tuulien hakeminen tuli ajankohtaiseksi.

Lappeenranta ei ollut kanadalaiselle ainoa vaihtoehto.

- Sain useita tarjouksia, mutta SaiPa oli niistä ainoa, joka pystyi tarjoamaan pitkäaikaisempaa sopimusta. Se antaa vaikutelman, että joukkue haluaa mennä eteenpäin ja vahvistua.

- Samalla tämä antaa tiettyä turvaa perheelleni, ettei tarvitse vaihtaa vuodesta vuoteen paikkaa, kuten monien pelaajien täytyy tehdä, Toporowski selvittää.

Huolimatta Toporowskin pistetehtailusta Lukko ei joukkueena yltänyt sille tasolle, mitä odotettiin.

- Kaksi viimeistä kautta olivat pettymyksiä Lukossa. En katso itseäni yksilönä vaan osana joukkuetta. Pääsimme toki kymmenen parhaan joukkoon, mutta se ei ollut tarpeeksi hyvä saavutus. Meillä oli edellytykset päästä pidemmälle. En ole oikea ihminen kertomaan yksityiskohtia, mikä meni vikaan Lukossa.

SaiPan tyyli kiehtoo

SaiPa ei pelaajistoltaan ole Toporowskille kovinkaan tuttu joukkue, mutta pari pelaajan suoritukset ovat kiinnittäneet miehen huomion.

- Entuudestaan en liiemmin tunne joukkuetta muuten kuin mitä olen heitä vastaan pelannut. Maalivahti (Iiro) Tarkki ja keskushyökkääjä (Jarkko) Immonen ovat pelaajia, jotka haluavat mennä urallaan eteenpäin.

Toporowski pitää siirtymistään SaiPaan suurena mahdollisuutena mennä pelaajana eteenpäin. Kanadalainen on myös ihaillut sputnikkien pelityyliä jo pitemmän aikaa.

- SaiPassa kiehtovaa on se, että viimeisen neljän vuoden aikana pelatessani heitä vastaan, pelasivatpa he sitten kotonaan tai vieraissa, he ovat pystyneet luistelemaan meiltä luulot pois. Olen kysellyt monesti agentiltani, kuinka tämä joukkue pystyy aina liikkumaan niin hyvin ja paremmin kuin me. He tekevät lujasti töitä ja ovat jatkuvassa liikkeessä.

- Agenttini kanssa uskoimme, että SaiPan fyysinen harjoittelu kesällä olisi minulle hyväksi. Olen 33-vuotias, mutta uskon silti, että voin vielä kehittyä. Jos minulle tarjotaan tämänkaltaista mahdollisuutta, olen todella innoissani siitä, Toporowski täsmentää.

Uusi mies ja uusi pelipaita. Shayne Toporowski pelaa SaiPassa kaksi seuraavaa kautta.
© Kimmo Metsälä - http://www.valkoinenvalas.fi/
Uusi mies ja uusi pelipaita. Shayne Toporowski pelaa SaiPassa kaksi seuraavaa kautta.

Päävalmentaja mielissään

Tiedotustilaisuudessa mukana ollut SaiPan päävalmentaja Ari-Pekka Selin myhäili tyytyväisyyttään tuoreen vahvistuksen vieressä. Toporowski oli yksi Selinin päätoiveista SaiPaan.

- Olen jo vuosia seurannut Toporowskin tapaa, tyyliä pelata ja tehokkutta. Kun oma kahden vuoden valmentajasopimukseni toteutui, aloimme tietysti puhua vahvistuksia. Silloin tuli esille Toporowskin mahdollinen siirtyminen SaiPaan. Siinä mielessä toive on toteutunut ja perusteena on se, että hän on kuitenkin tässä liigassa vaarallisimpia ja tehokkaimpia hyökkääjiä neljän-viiden metrin säteellä maalista. Tämä on varmasti yksi syy, minkä takia tämän tyylistä kaveria kaivataan SaiPaan.

- Topon kautta meidän koppiin tulee varmasti lisää ammattimaisuutta, kokemusta ja ennen kaikkea johtajuutta. Ja niin kuin Sami (Koikkalainen) tuossa sanoi, Topo on yksi palanen tätä meidän tulevaa joukkuetta. Hän täyttää vahvistuksen tunnusmerkit, kun vahvistuksia joukkueeseen haetaan, Selin perusteli.

Profiilipelaajia haussa

Saimaan Pallon toimitusjohtaja Sami Koikkalainen korosti, että Toporowski tulee olemaan iso osa ensi kauden juhla-SaiPaa. Kokoonpanoon on kuitenkin vielä haussa pari vahvistusta.

- Tämä on SaiPan ensimmäinen iso palanen ensi vuoden joukkuetta. Shaynen jälkeen etsimme vielä yhtä profiilipuolustajaa ja profiilihyökkääjää joukkueeseen. Sitten kartoitamme ajan mukaan, mitä on tarjolla. Todennäköisesti toinen hankinta jää syksyn puolelle.

- Ensimmäiseksi toivelistalla on kiekollinen puolustaja, mutta katsotaan minkälaisia on tarjolla. Meillä on muutama neuvottelun alla, mutta kyllähän meillä koko ajan on muutkin verkot vesillä. Lähinnä on kysytty, tuleeko ulkomaalainen vai kotimainen, mutta lähdemme siitä, että profiilin kautta hänestä tulisi olemaan meille hyötyä. Kansalaisuudella ei ole väliä, toimitusjohtaja korostaa.

- Muutaman nykyisen pelaajan kanssa meillä on neuvotteluyhteys. Katsellaan rauhassa miten ne etenevät. Lisäksi muutama muukin pelaajakuvio olisi tarkoitus saada sille mallille, että voisimme loppuviikosta niitä julkaista, paljastaa Koikkalainen.

Toporowskin sopimuksen myötä SaiPalla on ensi kaudeksi koossa yhteensä jo 20 pelaajasopimusta. Tilanne on monilta osin varsin hyvällä mallilla. Tämän myöntää myös Koikkalainen.

- Olen tosi tyytyväinen tämän hetken tilanteeseen. Siinä on nyt hyvä runko niin puolustuksen kuin hyökkäyksenkin osalta ja hyvät maalivahdit. Tällainen Toporowskin kaltainen kaveri tuolla kopissa kasvattaa varmasti muita kavereita.

Sami Sarvilahti, Ville Valtonen 17.3.2008 17.40
ylläpito (9226)