Kiekko-Vantaaseen lainapakkeja

Useita puolustajia sairastuvalle menettänyt Kiekko-Vantaa saa apua takalinjoilleen Helsingistä ja Keravalta, kun Juha-Petteri Purolinna ja Timo Suuronen liittyvät joukkueeseen.

HIFK-puolustaja Juha-Petteri Purolinna ja HC Keravan takalinjojen tukipilari Timo Suuronen vahvistavat loukkaantumisten runtelemaa vantaalaispuolustusta. Kiekko-Vantaan runkopuolustajista sairastuvalla ovat Teemu Kolehmainen, Jan Hagelberg ja Rony Ahonen.

Juha-Petteri Purolinna, 19, on ehdolla joulun jälkeen pelattaviin alle 20-vuotiaiden MM-kisoihin. Purolinna on tällä kaudella kerännyt A-nuorten SM-liigassa 17 ottelussa tehopisteet 5+9=14, joilla hän on joukkueensa puolustajien pistepörssin ykkönen. Helsinkiläisen lainasopimus Kiekko-Vantaaseen kattaa itsenäisyyspäivänä pelattavan kotiottelun Salamoita vastaan sekä lauantain (8.12.) vierasottelun KooKoota vastaan.

Timo Suuronen, 24, on jo ennestään tuttu pelaaja Vantaalla. Suuronen siirtyi viime kauden lopulla HC Keravalta Kiekko-Vantaan vahvuuteen, ja ehti pelata lohipaidoissa kolme runkosarjan ottelua. Tällä kaudella Suuronen on pelannut Suomi-sarjaa jälleen HC Keravan väreissä keräten 15 ottelussa 7+8=15 pistettä. Suuronen pelaa Vantaalla joulutaukoon asti.

Lue myös

Kiekko-Vantaa saa riveihinsä paluumuuttajan

MESTIS | 23.4.2013 7:24
Henrik Koivisto palaa vuoden tauon jälkeen takaisin Kiekko-Vantaan riveihin. lue lisää

Iossafov: "Vähän pettynyt olo jäi"

MESTIS | 8.4.2013 18:40
Kiekko-Vantaan kausi ei sujunut täysin suunnitelmien mukaan. Matkan varrella ehti olla jos jonkinlaisia ongelmia ja vastoinkäymisiä. Taistelu pudotuspelipaikasta hyytyi lopulta ikäviin tappioihin ja vantaalaisten matka kävi pudotuskarsintaan naapurikaupunki Keravalta kotoisin olevaa HCK:ta vastaan, josta K-Vantaa lopulta selviytyi voittajana. Yksi vantaalaisten valopilkuista oli hyökkääjä Artem Iossafov. lue lisää

K-Vantaan pelaaja-arviot 2012-2013

MESTIS | 8.4.2013 18:40
Kiekko-Vantaan kausi uusien valmentajien ja lukuisien uusien pelaajien voimin alkoi hieman takerrellen. Peli oli vuoristoratamaista läpi kauden, eikä rahkeet lopulta aivan riittäneet pudotuspeleihin saakka. Kausi päättyi lopulta voitokkaasti, kun vantaalaisjoukkue onnistui sysäämään HCK:n karsintaan. lue lisää

Vantaan Sanomat: Eteläkorealainen yritys Kiekko-Vantaan suuromistajaksi

MESTIS | 19.3.2013 19:26
Vantaan Sanomat uutisoi tiistaina paperiversiossa, että eteläkorealainen Halla Group on Kiekko-Vantaan uusi suuromistaja. Seuran keskiviikkoisen tiedotteen mukaan vantaalaisten uusi toimitusjohtaja on Kai Sointu ja joukkueen päävalmentajana jatkaa Pekka Kangasalusta. lue lisää

Kiekko-Vantaa – HCK: Etelän derby

MESTIS | 13.2.2013 7:00
Jatkoajan toimittajat Iiro Pöhö ja Kai Löfgren istahtivat hetkeksi alas ja antoivat omat mietteensä tulevasta Mestiksen etelän derbystä. Tällä kaudella karsintasarjaan joutumisesta taistelee uudet ja rakkaat Mestis-naapurit Kiekko-Vantaa ja HCK. Monia asioita pyöriteltiin. Kumpi selviää sarjasta voittajana ja kumpi tarvitsee ihmeen? lue lisää

Kommentit

Timo Suuronen

s. 1983 Järvenpää
180CM / 80KG

Uutiset