Bob Hartley Calgaryn valmentajaksi

Calgary Flamesin uusi valmentaja on Bob Hartley. Hartley korvaa tehtävässään ilman jatkosopimusta jääneen Brent Sutterin.

Päättyneen kauden Sveitsin A-liigan Zürich Lionsia valmentanut Bob Hartley palaa NHL:ään. Hänen uusi seuransa on Calgary Flames, jonka on määrä julkistaa Hartleyn valinta tiedotustilaisuudessa torstai-iltana Suomen aikaa.

– Bob Hartley on voittaja! Hän on voittanut jokaisella tasolla, missä on valmentanut – QMJHL:sta AHL:n ja NHL:n kautta Sveitsin liigaan. Olemme luottavaisia, että hän pystyy tuomaan voittamisen kulttuuria organisaatioomme, Flamesin toimitusjohtaja Jay Feaster toteaa seuran tiedotteessa.

– Bob on väsymätön puurtaja, hämmästyttävä motivaattori ja strategikko, loistava penkin takana ja opettaja sydämeltään. Kaiken lisäksi hän on myös hieno ihminen.

Urallaan 651 NHL-ottelua valmentanut Hartley tuo mukanaan aimo annoksen kokemusta sekä voittamista. Hartley valmensi Colorado Avalanchen Stanley Cup-mestaruuteen keväällä 2001. Lisäksi hän luotsasi Avalanchen läntisen konferenssin finaaleihin neljänä peräkkäisenä kautena.

Hartley on valmentanut myös Atlanta Thrashersia. Hänen alaisuudessaan Atlanta ylsi historiansa ainoan kerran pudotuspeleihin vuonna 2007. Hartley on työskennellyt myös RDS-kanavan panelistina ennen siirtymistään Sveitsiin.

Calgary saalisti päättyneellä kaudella 37 voittoa ja 29 tappiota. Joukkue jäi ulos pudotuspeleistä kolmannen kerran peräkkäin.

kommenttien lähde: TSN.ca

Lue myös

Miikka Kiprusoffin perintö

NHL | 20.4.2013 15:48
Calgary Flamesin maalivahti pelasi todennäköisesti viimeisen ottelunsa paikallisella maaperällä. Ura lähestyy vääjämätöntä loppuaan, mutta Miikka Kiprusoffin perintö on jo jaettavissa. lue lisää

Markus Granlundille NHL-sopimus

NHL | 20.4.2013 1:37
HIFK:ssa kaksi kautta SM-liigaa pelannut Markus Granlund on solminut kolmivuotisen tulokassopimuksen Calgary Flamesin kanssa. lue lisää

Edmonton takoi kahdeksan maalia Calgaryn verkkoon, Pittsburghille yllättävä tappio

NHL | 4.4.2013 8:15
Albertan provinssin paikallistaisto päättyi Edmontonin murskaavaan 8-2 -voittoon. New York Rangers teki kuusi maalia Stanley Cup -suosikki Pittsburghia vastaan. Teemu Selänne ja Saku Koivu pääsivät pisteille, kun Anaheim kaatoi Dallasin. lue lisää

Bouwmeester Bluesin takalinjoille

NHL | 2.4.2013 4:21
Calgary Flames jatkoi myyjän roolissa siirtotakarajan lähestyessä, kun se kauppasi konkaripuolustaja Jay Bouwmeesterin St. Louis Bluesiin. lue lisää

Siirtotakarajapaketti: Luoteinen divisioona

NHL | 31.3.2013 20:51
Jatkoajan NHL-toimitus kokoaa yhteen divisioonittain NHL-joukkueiden tarpeet ja ylijäämät siirtotakarajan kynnyksellä. lue lisää

Kommentit

Roman Horak

Calgary #51 L kh
s. 1991 Ceske Budejovice, CZE
183CM / 78KG
SOPIMUS: 2014
VARAUS: 2009 New York Rangers 5. kierros #127