Mikko Kukkonen #40

  • Suomi
  • PELIPAIKKA:
    Puolustaja
  • KÄTISYYS:
    vasen
  • SOPIMUS:2015
  • syntynyt:
    19.1.1988
     
    Siilinjärvi
  • pituus:
    185cm
  • paino:84kg

Vahvuudet:

Sanakirjasta etsiessä peruspakin määritelmää, voi kyseisestä kohdasta löytää Kukkosen kuvan. Pelaa nöyrästi omassa puolustuspäässä ja lähtee tarvittaessa tukemaan hyökkäyksiä. Sijoittuminen hyvää luokkaa. Peittää paljon laukauksia ja on käyttökelpoinen mies alivoimalla. Puolustava puolustaja.

Heikkoudet:

Ei oikein häikäise millään osa-alueella. Peruspakki niin positiivisessa kuin negatiivisessakin mielessä. Hyökkäystehot puuttuvat täysin.

Rooli:

Täytyy jatkuvasti taistella pelipaikkansa eteen. Joutunut välillä seuraamaan pelejä myös katsomosta käsin.

Päivitetty: 19.11.2012

Uratilastot

KausiOMSPP/O+/-R
2004-05KalPa374590,24-1510
A SM-liiga
2005-06KalPa350220,06220
A SM-liiga
2006-07KalPa8000000
SM-liiga
2006-07KalPa40110,2502
SM-liiga karsinta
2006-07KalPa4188160,39618
A SM-liiga
2006-07KalPa31010,3312
A SM-liiga pudotuspelit
2007-08KalPa20000014
SM-liiga
2007-08Suomi U2020000-10
Mestis
2007-08KalPa31216180,5884
A SM-liiga
2007-08KalPa110220,1824
A SM-liiga pudotuspelit
2008-09KalPa570330,05128
SM-liiga
2008-09KalPa120110,08-310
SM-liiga pudotuspelit
2009-10KalPa291120,07-28
SM-liiga
2009-10KalPa71010,1422
SM-liiga pudotuspelit
2010-11KalPa471560,131141
SM-liiga
2010-11KalPa71120,29029
SM-liiga pudotuspelit
2011-12KalPa59411150,25-418
SM-liiga
2011-12KalPa61120,33-12
SM-liiga pudotuspelit
2012-13KalPa523470,1318
SM-liiga
2012-13KalPa50110,230
SM-liiga pudotuspelit
YHTEENSÄ
SM-liiga272924330,128107
A SM-liiga1441431450,31152
SM-liiga pudotuspelit373470,19143
A SM-liiga pudotuspelit141230,2136
SM-liiga karsinta40110,2502
Mestis20000-10

Lue myös

SM-LIIGA | 29.8.2013 11:00
Ilveksen kokoonpano on uudistunut rajusti. Tuomas Tuokkola kävi läpi kokoonpanoa pelipaikoittain.
SM-LIIGA | 17.4.2013 11:18
Tampereen Ilves on tehnyt pelaajasopimuksia yhteensä kymmenen pelaajan kanssa. Jatkosopimuksia näistä on viisi kuten myös uusia sopimuksia.
SM-LIIGA | 5.10.2011 15:07
KalPa koki tiistaina kovia, kun neljä kuopiolaisten pelaajaa loukkaantui Pelicans-ottelussa. Heistä ainakin kolme on todennäköisesti sivussa vähintään loppuviikon.
SM-LIIGA | 19.3.2011 21:47
KalPan Mikko Kukkonen ei hirveästi maaleilla juhli, mutta puolustajalla on taipumus käyttää maalikorttinsa tärkeissä paikoissa. Lauantaina Kukkonen oli yksi kotijoukkueen voiton avainhahmoista KalPan kukistaessa Lukon jo toistamiseen.
SM-LIIGA | 18.11.2010 18:00
Kuopion KalPan sairastuvalla on tunkua, kun potilaiden joukkoon liittyvät Ari Ahonen, Mikko Kukkonen, Samuli Suhonen ja Jaakko Rissanen.

Tampere

Ilves

Pelaajat