Kiprusoff pysyi vauhdissa

Monet epäilivät II-divisioonasta saapuneen 39-vuotiaan puolustajan olevan hutikuti, mutta Marko Kiprusoff näytti KooKoo-debyytissään tasonsa yhä riittävän Mestis-karkeloihin.

Keskiviikkoiltana Kouvolan jäähallissa yksi pelaaja oli muita seuratumpi. Yli 600 SM-liiga- ja 50 NHL-ottelun konkari Marko Kiprusoff esiintyi uudelle kotiyleisölleen ensimmäistä kertaa.

Kouvolan jäähallin 2136 katsojaa eivät joutuneet pettymään. Takatukka oli entisellään, ja olivatpa Kiprusoffin pelillisetkin kyvyt tallella. Kaikista luistelukilpailuista ei tullut voittoa, mutta syötöt löysivät osoitteeseensa kiitettävällä prosentilla.

– Kiprusoffin pelaaminen oli kokeneen pelaajan rautainen sisääntulo. Pelin rytmittämisessä parhaat valinnat meidän puolustajista, niinikään KooKoo-debyyttinsä tehnyt päävalmentaja Juha Juujärvi kehui itseään kahta vuotta vanhempaa suojattiaan.

– Se on hyvä, että nyt on ammattimies mukana, jotta pystytään esimerkin kautta viemään asioita eteenpäin. Taululla ja videolla asioiden läpikäyminen auttaa paljon, mutta kyllä ne teot jäällä ratkaisevat.


Mestis-vauhti ei saanut Marko Kiprusoffin päätä pyörälle.

Vaatimaton debytantti

Kiprusoff palasi 20 vuoden tauon jälkeen takaisin Suomen toiseksi korkeimmalle sarjatasolle. Alkukauden konkaripuolustaja vietti II-divisioonassa Kuusamon Pallo-Karhuissa.

– Ihan hyvät fiilikset, voittopeli kuitenkin. Onhan tässä vauhtia vähän eri tavalla, varsinkin kiekko liikkuu nopeammin, Kiprusoff analysoi ottelun jälkeen.

Avausottelusta Peliittoja vastaan tuli voitto, ja tilastoihin kirjattiin kaksi laukausta sekä reilut 20 minuuttia jääaikaa. Vaihtoja vuoden 1995 maailmanmestarille kertyi 28 kappaletta.

– Omaa pelaamista on tietysti vaikea itse arvioida. Yritin vaan pitää pelin simppelinä.

Kiprusoff on ollut KooKoon mukana maanantaista lähtien. Kolmen päivän periodin jälkeen Montreal Canadiensin vuoden 1994 kolmannen kierroksen varauksella on kouvolalaisjoukkueesta vain hyvää sanottavaa.

– Hyvin on mennyt ja olen päässyt hyvin mukaan. Tuntuu olevan tosi hyvä henki, sellaisessahan on aina mukava olla mukana.

Lue myös

Kiprusoff lähtee KooKoosta

MESTIS | 29.10.2012 12:11
Viime kaudella KooKoon riveihin saapunut konkaripuolustaja Marko Kiprusoff lähtee seurasta. Kouvolalaisseura tiedotti myös TPS:stä saapuneen Santtu Huhtalan jatkavan oranssimustissa ainakin kuluvan viikon ajan. lue lisää

Nättinen isomman roolin perässä

MESTIS | 19.4.2013 2:00
Kouvolan KooKoo julkaisi torstai-iltapäivänä joukkueen rungon kaudelle 2013-14. Kouvolalaisjoukkue julkaisi samalla peräti 20 pelaajan paketin, ja yksi näistä runkopelaajista on toisen kokonaisen kautensa mustaoransseissa aloittava Jussi Nättinen. Jatkoaika otti miehen haastatteluun heti tuoreeltaan sopimuksen julkistamisen jälkeen. lue lisää

Askel eteenpäin tavoitteena

MESTIS | 18.4.2013 19:57
Viime kaudella KooKoossa lainalla pelannut hyökkääjä Santtu Huhtala solmi kouvolalaisseuran kanssa vuoden mittaisen sopimuksen. Hyökkääjänuorella on monia tavoitteita tulevalle kaudelle, ja mies haluaa ottaa askeleen eteenpäin omassa pelaamisessa. lue lisää

KooKoo julkaisi runkonsa kerralla

MESTIS | 18.4.2013 14:07
Kouvolan KooKoo julkaisi torstaina ison nipun pelaajasopimusta kaudelle 2013-14. Neljäntoista pelaajan jatkosopimuksen lisäksi kouvolalaisiin liittyy neljä uutta pelimiestä. lue lisää

Kukkonen Oulussa ainakin vuoteen 2017

SM-LIIGA | MESTIS | 8.4.2013 11:11
Kärpät valotti tulevan kauden suunnitelmiaan maanantaina. lue lisää

Kommentit

Lisää haastatteluja

Marko Kiprusoff

s. 1972 Turku
184CM / 95KG
SOPIMUS: 2013
VARAUS: 1994 Montreal Canadiens 3. kierros #70

Uutiset